Helen Doron
Podczas gdy dla dorosłych nauka jest żmudnym procesem ciągłego powtarzania informacji, dzieciom zapamiętywanie przychodzi łatwo i naturalnie. I do tego w trakcie beztroskiej zabawy.
Mało kto zastanawia się nad tym, w jaki sposób słodki, nieporadny niemowlak staje się świetnie poruszającym się w otaczającym go świecie dorosłym. Tymczasem obserwacja tego procesu jest fascynująca. Choć wydaje nam się, że umiejętność posługiwania się nożem i widelcem jest wrodzona, wrodzona jest wyłącznie zdolność uczenia się. Mózg malucha jest tylko podstawowym schematem, do którego dziecko dopisuje zdobywane informacje o otoczeniu.
I podczas, gdy niemowlak beztrosko się bawi, jego komórki mózgowe pracują pełną parą, ćwicząc rozpoznawanie wyrazów twarzy, odróżnianie przedmiotów od osób czy wreszcie poznając znaczenia słów. Dziecko początkowo otoczone jest nieokreślonym strumieniem dźwięków, w którym nie rozpoznaje konkretnych wyrazów. Dopiero z czasem uczy się je wyodrębniać i przyswaja sobie ich znaczenie.Podczas zabawy grzechotką maluch uczy się manipulować przedmiotami. Gaworząc przygotowuje się do wypowiadania słów, począwszy od tak wyczekiwanego przez rodziców „mama” i „tata”, aż po skomplikowane „encyklopedie” i „ciuchcie” (wyraz dla większości obcokrajowców nie do wymówienia).
W tym naturalnym procesie dziecko zanurzone jest w języku, który zaczyna pomału rozumieć, a jego aparat mowy dostosowuje się do rodzimych dźwięków, charakterystycznych dla jego języka ojczystego. W późniejszym wieku już ich tak dobrze nie słyszymy i nie umiemy ich tak łatwo wypowiadać. Doświadczył tego każdy, kto próbował poprawnie wymawiać obcojęzyczne słówka. Tymczasem dzieci potrafią nauczyć się wszystkich głosek, z którymi się stykają.Metoda Helen Doron i inne podobne metody (dotyczące nie tylko nauki języków, ale także matematyki, czy gry na skrzypcach) wykorzystują naturalne zdolności dzieci do przyswajania niewiarygodnej liczby informacji bez żmudnego powtarzania, podczas zabawy.
To, co jest nieodłącznym przywilejem dzieciństwa okazuje się być także wyspecjalizowanym, ewolucyjnym mechanizmem uczenia się.
Zapraszamy na www.helendoron.pl/skawina!